Stellantis Ventures investuje do společnosti Tiamat a cenově dostupné technologie sodíko-iontových baterií

Stellantis Ventures investuje do společnosti Tiamat a cenově dostupné technologie sodíko-iontových baterií

V polovině ledna oznámil Stellantis Ventures, fond rizikového kapitálu skupiny Stellantis N.V., své zapojení jakožto strategický investor ve francouzské společnosti Tiamat, která vyvíjí a uvádí na trh technologie sodíko-iontových baterií.
Sodíko-iontová technologie nabízí nižší náklady na kilowatthodinu a neobsahuje lithium ani kobalt. Hojně dostupný sodík nabízí výhody v podobě vyšší udržitelnosti a materiálové nezávislosti.

Společnost Tiamat je jedním z 11 nejúspěšnějších technologických start-upů, které získaly v roce 2023 ocenění Stellantis Ventures Awards. Jde o první společnost na světě, která nedávno uvedla na trh sodíko-iontovou technologii v elektrifikovaném voze.
Tato investice podporuje cíl skupiny Stellantis nabízet svým zákazníkům po celém světě bezpečná, čistá a cenově dostupná řešení mobility. Sodíko-iontová technologie umožňuje účinnější skladování energie než dnes běžně používaná technologie lithium-iontových baterií.

„Zkoumání nových možností pro udržitelnější a cenově dostupnější baterie využívající široce dostupné suroviny je klíčovou součástí našich ambicí v rámci strategického plánu Dare Forward 2030, díky němuž dosáhneme do roku 2038 nulových emisí uhlíku,“ uvedl Ned Curic, technologický ředitel skupiny Stellantis.
„Naši zákazníci požadují bezemisní automobily, které nabízejí dlouhý dojezd, vysoký výkon a jsou cenově dostupné. Proto dnes skupina Stellantis a její partneři pracují na vývoji špičkových technologií pro budoucnost.“

Až 100% prodejů elektrických vozů v Evropě

Přechod na elektrický pohon je klíčovým pilířem strategického plánu Dare Forward 2030. Díky tomuto plánu hodlá Stellantis dosáhnout toho, aby už od roku 2030 tvořila 100 % prodejů jeho osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů osobních automobilů a lehkých užitkových vozů v USA bateriová elektrická vozidla (BEV).
K dosažení těchto prodejních cílů má Stellantis přístup k přibližně 400 GWh kapacitě baterií. Stellantis je na dobré cestě stát se ve všech oblastech působnosti do roku 2038 uhlíkově neutrální společností s jednociferným procentem kompenzace zbytkových emisí.

Na podporu těchto cílů si skupina Stellantis podpisy klíčových dohod po celém světě zajistila dodávky surovin potřebných pro elektromobily, a to až do roku 2027. Stellantis rovněž investuje do vývoje alternativních technologií pro ukládání energie, jako jsou především baterie s pevným elektrolytem vyvíjené ve spolupráci se společností Factorial Energy, lithium-sirné baterie od společnosti Lyten Inc. a sodíko-iontové technologie od společnosti Tiamat.

Tiamat spolupracuje s francouzským Národním centrem pro vědecký výzkum (Centre National de la Recherche Scientifique – CNRS), jehož nejlepší inovace využívá. Společnost investuje prostředky získané z fondu, na němž se podílí Stellantis Ventures, do zahájení výstavby továrny na sodíko-iontové baterie ve Francii, nejprve pro elektrické nářadí a stacionární úložiště, a poté k rozšíření výroby produktů druhé generace pro využití v BEV.

Zdroj informací

Stellantis Ventures a NejBusiness.cz
Foto: Stellantis Ventures

Datum

23. ledna 2024

Page generated in 1.3507 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál