Češi investují s dalšími 4,5 mil. EUR do „kardioidů“ - živé srdeční tkáně, spojenou s hardware a AI

Češi investují s dalšími 4,5 mil. EUR do „kardioidů“ - živé srdeční tkáně, spojenou s hardware a AI

Rakouská biotechnologická společnost HeartBeat.bio AG dnes oznámila uzavření „Pre-Series“ investičního kola A ve výši 4,5 milionu EUR, na kterém se podílely fondy i&i Biotech Fund, Invest AG, aws Gründungsfonds II a Tensor Ventures.
HeartBeat.bio vyvíjí platformu pro objevování léčiv kardiovaskulárního systému, ke které využívá takzvané kardiální organoidy a umělou inteligenci.

Financování umožní dokončení vysoce výkonné automatizované platformy pro objevování nových možností léčby významných kardiovaskulárních onemocnění jako jsou např. léky indukované a genetické kardiomyopatie, infarkt myokardu či fibrózy. Platforma celý proces vývoje léčiv zrychluje a zlevňuje s cílem vyšší míry klinické úspěšnosti.

Ačkoli jsou kardiovaskulární onemocnění celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, vývoj nových léčiv je stále limitován nedostatkem studijních modelů reflektujících fyziologii srdeční tkáně. HeartBeat.bio přichází s řešením ve formě kardiálních organoidů (tzv. Cardiod Drug Discovery Platform), což jsou komplexní shluky orgánově specifických srdečních buněk reflektující patologii srdeční tkáně.
Pomocí organoidů pak identifikuje a validuje nové léčebné cíle, vyvíjí inovativní léčiva anebo testuje toxicitu léků na zdravou tkáň (tzv. klinická studie v misce). To vše bez testování na zvířatech.

Vývoj plně automatizovaných systémů buněčných kultur

Ve spolupráci se společností Molecular Devices (3D biology innovation hub) zaměřující se na vývoj plně automatizovaných systémů buněčných kultur CellXpress.ai, vyvinula společnost HeatBeat.bio první plně integrovanou, vysoce škálovatelnou, standardizovanou platformu pro tzv. screening nových léčiv.

„Současná investice je důležitým potvrzením potenciálu naší technologie kardioidů, která může změnit paradigma vývoje kardiologických léků. Jsme hrdí na to, že jsme získali finanční prostředky od čtyř investorů, kteří mají finanční sílu pokračovat ve financování v dalším investičním kole, které je plánováno na rok 2025,“ říká Michael Krebs, generální ředitel společnosti HeartBeat.bio.

„Věříme, že technologie společnosti HeartBeat.bio má skutečný potenciál přispět k efektivnějšímu vývoji léků na léčbu kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň v ní vidíme i etický rozměr, neboť nasazení této technologie povede ke snížení počtu pokusů na zvířatech," komentoval aktuální investiční počin Tomáš Maršálek, finanční ředitel i&i Biotech Fund.

„HeartBeat.bio je start-up, ve kterém se prostřednictvím revoluční platformy potkává biotechnologie s hardwarovým inženýrstvím a umělou inteligencí, což jsou oblasti, které nás jako deep tech fond zajímají,“ dodává Roman Smola, spoluzakladatel fondu Tensor Ventures a pokračuje: „Investice do HeartBeat.bio je i v tomto segmentu naprosto výjimečná, máme proto velkou radost, že jsme se k ní mohli připojit. V budoucnu budeme hledat další podobné technologie, které mohou celosvětově změnit něco, co bylo dříve zcela nemyslitelné.“ HeartBeat.bio od svého založení v roce 2021 získala dosud celkem 10 milionů EUR ze soukromých a veřejných zdrojů.

Zdroj informací

i&i Biotech Fund, Tensor Ventures, a NejBusiness.cz
Foto: i&i Biotech Fund

Datum

8. listopadu 2023

Fotogalerie

Page generated in 1.2519 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál