MPSV v rozpočtu ušetří téměř 6 miliard, na sociální služby dá více než loni

MPSV v rozpočtu ušetří téměř 6 miliard, na sociální služby dá více než loni

Plánované úspory ve státním rozpočtu se týkají i Ministerstva práce a sociálních věcí, které dohromady ušetří bezmála 6 miliard korun. Úspory resort našel mimo jiné v provozních a investičních výdajích – celkem 1,05 miliardy korun. Další více než 1,3 miliardy úřad uspoří díky využití nespotřebovaných prostředků z minulých let. Prostor k úsporám se našel také v dalších kapitolách. Podstatné je především to, že sociálních služeb se škrty týkat nebudou. MPSV na ně naopak v součtu dá více peněz než v loňském roce. Úspory se nebudou týkat ani výplat důchodů.

„Jak jsme slíbili před volbami, tak dnes činíme. Schodek státního rozpočtu dostaneme pod 300 miliard korun. I přes plánované škrty mohou senioři v druhé polovině roku počítat s mimořádnou valorizací důchodů a domácnosti, kterých se dotkla energetická chudoba, mohou i nadále žádat o příspěvek na bydlení, který jim s vysokými účty za energie pomůže,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kromě úspor v provozních a investičních výdajích MPSV zredukuje výdaje na opravy a údržbu budov, odloží stavební investiční akce a optimalizuje konzultační a poradenské služby. V celé této kapitole jde o úspory přesahující 1 miliardu. Úřad sníží také výdaje na ICT, což je možné mimo jiné díky postupné modernizaci státní správy.

Investiční dotace na výstavbu a rekonstrukci zařízení sociálních služeb budou hrazeny z nespotřebovaných prostředků minulých let, úspora tak dosáhne 500 milionů. Samotných sociálních služeb se ale plánované škrty nijak nedotknou. „Prioritou je využití dotací pro investice v sociální oblasti, na které máme pro rok 2022 vyhrazeno 1,3 miliardy korun z Národního plánu obnovy,“ vysvětlil ministr Jurečka. Peníze krajům na fungování sociálních služeb by do jednotlivých regionů měly dorazit už tento týden. V součtu letos bude na sociální služby více peněz než loni. Ke 20,4 miliardám je třeba započíst i navýšení příspěvku na péči od 1. ledna (cca 2,4 mld. Kč) a navýšení úhrad za poskytování sociálních služeb (cca 900 mil. Kč) od 1. března.

Bezmála půl miliardy pak dosahuje úspora související s prosincovým rozhodnutím vlády nenavyšovat plošně tarify ve veřejné sféře. Na základě aktualizované makroekonomické predikce navíc MPSV očekává další pokles nezaměstnanosti. „Trend snižování výdajů na podporu v nezaměstnanosti pokračuje, každý měsíc tak ušetříme přibližně 100 milionů. Obdobné očekávání máme také třeba u vyplácení náhradního výživného a dalších dávek,“ vysvětlil Jurečka.

Do výdajů podpory v nezaměstnanosti budou zapojeny i nároky z nespotřebovaných výdajů, které byly v roce 2021 vytvořeny mimo jiné částečným financováním programu Antivirus z projektu Operačního programu Zaměstnanost, a tím vytvoření úspory rozpočtových prostředků z loňského roku.

Zdroj informací

Ministerstvo práce a sociálních věcí a NejChlapi.cz

Datum

11. února 2022

Page generated in 1.3471 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál