Podniky loni více žádaly o dotace na úspory energií

Podniky loni více žádaly o dotace na úspory energií

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které zaštiťuje dotační program Úspory energií pro podnikatele usilující o zvýšení energetické úspornosti jejich firem, zaznamenal za rok 2021 výrazný nárůst žádostí o tyto dotace. Stalo se tak především vlivem nastalé energetické krize.

„V rámci VI. výzvy programu Úspory energií bylo za rok 2021 celkem podáno cca 1 033 žádostí v úhrnné výši požadované dotace cca 4,7 miliard korun. Původní plánovaná alokace přitom činila jednu miliardu korun. Energetická krize se tak zejména projevila jak ve zvýšeném zájmu žadatelů o VI. výzvu, tak ve snížení odstupování od schválených projektů, které se normálně děje a nyní je minimální,“ sdělil Marek Vošahlík z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu.

Dodal také, že v roce 2020 bylo proplaceno 2 553 425 814 korun, zatímco v roce 2021 to bylo 1 984 422 811 korun. Meziroční snížení ale bylo způsobeno nižší připraveností žadatelů, kteří například odsouvali realizace projektů nebo nedoložili stavební povolení.

Nejčastěji používají podnikatelé prostředky z dotací na komplexní projekty zaměřené jak na zlepšení tepelně-technických vlastností budovy, tak na výměnu zdroje vytápění, modernizaci osvětlení nebo v neposlední řadě na instalaci fotovoltaických systémů a jiných obnovitelných zdrojů.

Firmy se v době rostoucích cen energií vydávají právě cestou energetické soběstačnosti. Velký zájem je proto také o tepelná čerpadla. „Tepelná čerpadla jsou opatření vedoucí jak k výrobě vlastní energie, tak k energetickým úsporám. Získané odpadní teplo je využitelné pro vytápění výrobního areálu a celoroční ohřev teplé vody,“ vysvětlujte Jiří Svoboda, jednatel českého výrobce tepelných čerpadel Master Therm, s tím, že návratnost do již realizovaných projektů se vlivem prudkého zdražování cen dramaticky zkracuje.

„Náklady na chlazení a topení se podařilo snížit zhruba o 50 %, a tím jsme docílili ekonomické návratnosti během čtyř let,“ říká Jiří Vyskočil, ředitel společnosti HVM Plasma, která ve svém podniku instalovala kaskádu devíti tepelných čerpadel o výkonu více než 800 kW.

Zdražování energií také vede podniky k zájmu o efektivní a úsporné hospodářství budov. Podle české společnosti M2C, která se zabývá integrovaným facility managementem, stále více klientů poptává zevrubnou analýzu energetické spotřeby budov a následné řešení možností úspor. „U klienta záleží na tom, jak moderní má budovu, technologie a zda již nějaké kroky vedoucí k optimalizacím odběrů energií sám podnikl. Obecně lze říci, že největší potenciál úspor je u starších budov se staršími technologiemi, ale zaměříme-li se na drobné detaily, lze i u moderních budov nalézt úspory v řádech procent. Obecně platí, že čím více se klientovi povede odběry stabilizovat, tím lepších cen komodity je možné dosáhnout,“ říká Ondřej Pěnička, ředitel divize Facility management M2C, s tím, že součástí jejich služeb je rovněž vyřizování žádostí o dotace.

Letos MPO očekává další nárůst poptávky. Již nyní eviduje velký zájem o připravovanou výzvu na instalaci fotovoltaických systémů z Národního plánu obnovy a taktéž se žadatelé již nyní dotazují na možnosti podpory energetických úspor z operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. V případě, že je žádost správně zpracována, tak její vyhodnocení od podání trvá přibližně 5 měsíců.

Zdroj informací

BEAUFORT s.r.o. a NejChlapi.cz

Datum

9. února 2022

Page generated in 1.6805 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál