Hospodářská komora: Ministryně práce a sociálních věcí zavlekla státní úřady do předvolební kampaně

Hospodářská komora: Ministryně práce a sociálních věcí zavlekla státní úřady do předvolební kampaně

Ministryně práce Jana Maláčová a její poradce Matěj Stropnický poškodili věrohodnost Státního úřadu inspekce práce a inspektorátu cizinecké policie tím, že průběh kontrol a jejich závěry propojili se svými předvolebními aktivitami v rámci akce nazvané Férová práce. Veškeré kontrolní úkony inspekcí, které byly učiněny v průběhu této předvolební kampaně sociální demokracie, vyvolávají otázky ohledně jejich nestrannosti, protože byly politicky motivované. Důsledkem je, že jakékoli závěry z těchto inspekcí jsou nedůvěryhodné. Uvedla to Hospodářská komora před dnešním tiskovým brífinkem ministryně práce k výsledkům předvolební kampaně Férová práce.

„V této předvolební agitce, která byla účelově vytvořena s cílem získat politické body na vyhrocení konfliktu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, jednoznačně došlo k poškození věrohodnosti státní kontroly, která by si ale měla zakládat na nestrannosti. Tím, že kontroly nebyly nestranné, jakékoli údaje a závěry z kontrol, které paní ministryně na tiskovém brífinku dnes oznámí, pro nás nebudou věrohodné. Pokud docházelo k výraznému porušování zákoníku práce, či dalších pracovněprávních předpisů, jak je od počátku této aktivity naznačováno, jistě se tak nezačalo dít v posledních třech měsících, a pokud by nešlo pouze o politické divadlo, řešila by paní ministryně tento problém se zaměstnavateli již několik let. To se však nedělo,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora označuje také za absurdní, že ministryně a její poradce vymysleli tuto předvolební kampaň, protože dle jejich názoru nejsou v podnicích dodržovány zákony a práva zaměstnanců, ale přitom sami v průběhu kontrol tyto zákony a práva zaměstnanců porušovali, když bez souhlasu zaměstnanců pořizovali fotografie a zveřejňovali je na svých profilech na sociálních sítích.

Hospodářská komora přikročila k této kampani pragmaticky a svým členům rozeslala návod „Férová kontrola práce“. Zaměstnavatelům doporučila, jak mají s kontrolním orgány spolupracovat, přitom ale zdůraznila, že i oni mají v průběhu kontroly svá práva a že se nezákonným postupům při kontrole mohou bránit. Leták zde.

Hospodářská komora se také ohrazuje proti výroku ministryně práce o tom, že zaměstnavatelé jsou otrokáři. Nejenže jsou nepravdivá, ale neuctivá k podnikatelům této země. „Přestože se snažím akceptovat, že volební kampaně přinášejí ostřejší a zjednodušující výroky, srovnávání podmínek v našich firmách s otrockou prací mne vede k závěru, že paní ministryně by si měla přečíst některé klasické knihy a učebnice historie, pak by se takovýchto absurdních výroků vyvarovala,“ dodal Dlouhý

Hospodářská komora upozorňuje, že neobhajuje zaměstnavatele, kteří zákony úmyslně porušují. Odsuzuje lhaní o motivaci těchto kontrol, zneužívání státního úřadu pro předvolební kampaň a dehonestující útoky na zaměstnavatele.

Ministryně i její poradce přitom veřejně prohlašovali, že Férová práce není předvolební kampaní ČSSD. Webová stránka www.ferovaprace.info ale jednoznačně potvrzuje, že oba lhali. Stránku na doméně, která byla registrována koncem července a na které oba ve videu popisují tyto akce, provozuje právě ČSSD. Podle informací z médií se do akce koncem července zapojilo 253 inspektorů práce a 129 policistů cizinecké policie. Náklady na kampaň ČSSD tak zaplatili daňoví poplatníci.

Zdroj informací

Hospodářská komora, NejBusiness.cz, NejChlapi.cz, eČechy.cz, eMoravia.cz a eSlezsko.cz

Datum

10. září 2021

Page generated in 1.9651 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál